Tvorba webových stránek - reference

Shrnuji zde různé způsoby tvorby a správy webových stránek. Zároveň zde uvádím reference na projekty, na kterých je lze názorně ukázat. Reference jsou řazeny od nejjednoduššího po nejnáročnější. Zde není podstatný vzhled, ale jak je lze aktualizovat a co umožňují.

Statické stránky

Nejjednodušší forma webových stránek. Hodí se pro informační stránky, které slouží jako elektronická nástěnka. Běží rychle a nejsou náročné na server.

  • Uložení z editoru: Stránku lze napsat v nějakém editoru (např. ve Wordu či Excelu či OpenOffice) a uložit jako HTML a dát na web. Nejjednodušší a nejméně elegantní způsob. Ale je to snadno a rychle.
  • stránka psána a upravována ručně přímo v HTML - amtcenkov.cz - rychlé a snadné vytvoření, ale pracnější úpravy a aktualizace, úpravy musí provádět počítačově zkušený uživatel.
  • tabulka pro web z Excelové tabulky - knihovna - komu nevyhovuje standardní ukládání v HTML formátu, které Excel nabízí, které je třeba v tomto případě nepoužitelné
  • vlastní redakční nástroje na bázi MS Excelwww.hromadnadoprava.cz - stránka spravována ve umožňuje sdílení odkazu, provázání odkazů, import dat z Excelu, úpravy vzhledu všech stránek najednou; pouze pro zkušené uživatele)
  • GetSimple - tyto stránky - redakční systémem (Změna obsahu stránek a nové stránky jsou jednoduché, zvládne kdokoliv, ale celkové úpravy vzhledu jsou složitější. K dispozici mnoho připravených vzhledů, ale programátor je musí často upravit. Výchozí dialogy ve správě jsou anglicky, češtinu lze doinstalovat, ale má trochu mouchy (na jazyk stránek to nemá vliv). Zvládá hierarchii stránek (heirarhické menu - jen plugin). Nemá uživatele. Standardní editor neumí nadpisy. Editor stránek toho moc neumí. Editor musí znát HTML. Výhodou je možnost rozšiřování pomocí pluginů (zvládne i uživatel, lze vypínat). Zdarma za příspěvek.)

Dynamické stránky 

Stránky využívající server. Hodí se pro časté změny obsahu či pro obsah závislý na vstupech uživatele. Mohou obsahovat různé webové aplikace (eshopy, knihy návštěv, fóra apod.) Náročnější na server a tím pádem jsou pomalejší a mají větší pravděpodobnost výpadku.

    • Mnews - slatinany.farnost.cz - propracovanější redakční systém slovenského autora - (Změna a přídávání stránek, příspěvků a komentářů je jednoduché, zvládne kdokoliv, ale celkové úpravy vzhledu jsou složitější; výchozí vzhledy zatím nejsou - programátor je vytváří nebo zapracuje do stávajících statických stránek. Umí jen jednoúrovňové menu. Lepší editor - zvládá i nadpisy - zapisovat i vkládat = snažší vytváření a úpravy stránek. Zvládá uživatele. Ale má své mouchy, něco někdy nefunguje. Rozšiřování dopisováním a úpravami kódu (jen programátor). Je zdarma za příspěvek)

    Ještě náročnější systém, využívající databázový server. Pomalejší, náročnější na server, ale zase má víc funkcí.

    Webové aplikace

    To jsou počítačové programy plnící určitou funkci, které však neběží na vašem počítači, ale na nějakém serveru a uživatelé k nim přistupují přes prohlížeč. Práce je pomalejší a hůře zvládá vělké objemy dat, než lokální program, ale uživatelé nemusí obyčejně nic instalovat a přistupovat k programu mohou odkudkoliv. Typické aplikace jsou eshopy, webové správy komunikací, elektronické bankovnictví, rezervační a účetní systémy apod.

    aplikace v PHP: Mouchy - jednoduchá aplikace pro sledování stavu projektu nebo jednotlivých úkolů, možnost dělení na podúkoly; různá práva uživatelů; přihlaste se jako host (smí prohlížet)  (PHP, MySQL); Véélmi jednoduchý Registr oznámení pro obecní web. (PHP je velmi rozšířený skriptovací jazyk - takže ho podporuje většina serverů a je k němu dost dokumentace. Ale jako jazyk není moc koncepční a z dnešního pohledu je dost nedokonalý, takže programy jím psané nejsou příliš přehledné, těžko se upravují a rozšiřují.)

    RubyOnRails: Ipodos - dosti náročná dopravní aplikace, kterou vyvíjíme ve volné kapacitě a proto už hodně dlouho... ):  (Ruby je modernější skriptovací jazyk, avšak zatím méně rozšířený)

    Časová a finanční náročnost vytvoření jednoduchého webu

    Šedé položky nejsou nutné. Obtížnost: BU = běžný uživatel, ZU = znalý uživatel (zná např. www.jakpsatweb.cz), IT = počítačový technik či programátor (třeba já:).

    "Rozjetí" stránek

    položka popis hodin zvládne další výdaje
    koncepce připravit na papíře strukturu a obsah stránek, webovou adresu, kdo bude co aktualizovat a jak často a jakým způsobem, napojení na další servery a databáze, jak se budou do budoucna rozvíjet 1 BU 0
    hosting zajištění místa na serveru a adresy stránek 1 ZU 0
    instalace CMS instalace na server nebo rozchození programu pro vytváření stránek a počáteční nastavení (nemusí nutně všechno chodit, základní moduly a předem zvolené pluginy), nastavení práv pro osoby 1 - 3 ZU 0 - 5000
    ladění CMS některé funkce programu pro stránky nemusí hned chodit a mohou nějaký čas potřebovat na rozchození (někdy zlobí obrázky, přihlašování uživatelů, posílání emailů, počítadla, editory apod.) 2 - 40 IT 0
    SEO optimalizace zobrazení ve vyhledávačích - a) kontrola designu stránek a názvu webu, b) registrace v co nejvíce významných seznamech 1 - 12 BU 0 - 2000
    Počáteční obsah Naplnění stránek počátečním obsahem - vytvoření struktury, nadpisů 1 - 3 BU 0

    Správa webu

    položka popis hodin zvládne další výdaje
    aktualizace obsahu změna obsahu stránky - textu a obrázků, nový článek či stránka 0,1 - 2 BU (u CMS) - ZU (bez CMS) 0
    webhosting Platba za umístění na serveru. Server lze dokonce provozovat i na nějakém svém počítači, ale je s tím dost problémů, takže to málokdo dělá. Hostingy jsou různě drahé - velké firmy bývají levnější a spolehlivé, za umístění reklamy může být i zdarma. 0 BU 0 - 2500 ročně
    platba za doménu Za pronájem jména stránky v doméně 2.řádu (www.jmenostranky.cz) se platí. Za doménu třetího řádu (www.jmenostranky.neco.cz) se neplatí. 0 BU 50 - 500 ročně
    aktualizace cms přechod programu na novější verzi (které to umožňují) - většinou je to bez problémů, ale výjimečně se může web rozbít nebo něco přestat fungovat 1 (při problému i 20) ZU 0
    změna struktury změna menu, závislosti stránek, grafiky webu, zavedení nových funkcí (zálohování, pluginy, programování)... 1 - 200 i více BU - IT 0

    Pro určení přibližných nákladů si sečtěte hodiny za položky, na které si netroufáte, a pak si v Ceníku najděte, kolik by to vyšlo u mě.

    Škrovád

    Dříve obec, dnes místní část na okraji Slatiňan, ležící na pomezí Železných hor a Polabské nížiny 25km jižně od Pardubic je oblíbeným cílem výletníků i amatérských horolozeců ze širokého okolí zejména díky pískovcovým skalám lemujícím řeku Chrudimku.

    Počítač

    Počítač je stroj, který umí přesně a rychle zapamatovat a přepočítat velké množství čísel podle přesně daného – i velmi složitého – postupu. Dnes umíme převést obrázky, zvuky i polohu věcí na čísla a zase naopak. A proto: nebaví vás dělat či pamatovat si pořád dokola stejné věci? Nechte to na počítači a věnujte se tomu, co počítačům nejde, třeba kreativitě. Nejmenší počítače jsou velké jen několik mm. Nevěříte? Přijďte se podívat.

    Odkud pocházíme? Kdo jsme? Kam směřujeme?

    Je název obrazu od Paula Gaugina. Snaží se tím přimět diváky k zamyšlení se nad těmito dozajista zásadními otázkami pro každého z nás.

    Copyright © 2024 - PC Slatiňany - Mapa stránek
    zobrazeno 11081x
    GetSimple CMS Premium themes for GetSimple CMS